Gepubliceerd op 12 april 2007

'Amsterdam in de wereld – De wereld in Amsterdam

De openingstentoonstelling van de Bijzondere Collecties aan de Oude Turfmarkt

Zaterdag 12 mei, 10:00 - zondag 16 september 2007, 17:00 uur
Bijbel ingekleurd door Dirk Jansz van Santen (1637-1708)
Bijbel ingekleurd door Dirk Jansz van Santen (1637-1708)

Tentoonstelling

Amsterdam in de wereld – De wereld in Amsterdam is de eerste tentoonstelling in de nieuwe behuizing van de Bijzondere Collecties aan de Oude Turfmarkt. Deze tentoonstelling biedt een thematisch geordende keuze van handschriften, gedrukte boeken, prenten en objecten die in de loop der eeuwen in Amsterdam vervaardigd zijn en omgekeerd, die elders gemaakt zijn en in Amsterdam bij elkaar gekomen.

Te zien zijn onder meer de oudste vogelvluchtkaart van Amsterdam (uit 1544), schoonschrift uit drie werelden, de sonate voor cello en klavier (opus 69 in A) van Ludwig van Beethoven met correcties van zijn hand, het grootste en kleinste boek in de Bijzondere Collecties, en het originele handschrift van Multatuli’s Max Havelaar.

Deze tentoonstelling gaat vergezeld van een gratis loopgidsje.

Omslag boek BC 2007
Omslagontwerp van Frederik de Wal (2007).

Publicaties


Als begeleidende publicatie verschijnt bijzondere_collecties (199 p.), uitgegeven door Waanders. In dit boek met foto's van Bettina Neumann zijn 101 objecten te zien: van middeleeuws handschrift tot strip, van incunabel tot grafische avant-garde, en van bijbel tot kookboek. Een beknopt collectieoverzicht en interviews met jonge en gevestigde onderzoekers completeren deze uitgave. Vanaf 12 mei ook verkrijgbaar in de boekhandel (€ 29,90, ISBN 978 90 400 8382 2).

Vier verschillende kaartenmapjes met bijzondere opnames van objecten uit de Bijzondere Collecties (fotografie Bettina Neumann) verschijnen bij Bekking & Blitz. De mapjes zijn verkrijgbaar in onze museumwinkel.

Tweede catalogus Stadsbibliotheek Amsterdam, 1622.
Tweede catalogus Stadsbibliotheek Amsterdam, 1622.

Geschiedenis Bijzondere Collecties


Het verzamelen begon in 1578 met de stichting van de Stedelijke Bibliotheek, gehuisvest in de Nieuwe Kerk. In 1632 werd deze librije ondergebracht in de Agnietenkapel, bij het toen opgerichte Athenaeum Illustre. Vanaf die tijd heeft de bibliotheek ook een functie voor het hoger onderwijs.

In 1877 gepromoveerd tot universiteitsbibliotheek is deze instelling inmiddels uitgegroeid tot een van de grootste bibliotheken in Nederland. De Bijzondere Collecties beheren naast los verworven stukken meer dan duizend collecties, waaronder tal van schenkingen en bruiklenen van particulieren en instellingen.

Openingstijden


Van 12 mei tot en met 16 september 2007 is de tentoonstelling gratis te bezoeken in de tentoonstellingszalen van de Bijzondere Collecties aan de Oude Turfmarkt.
Maandag t/m vrijdag van 10.00–17.00 uur
zaterdag en zondag van 13.00–17.00 uur

Colofon tentoonstelling


Concept en coördinatie
Judith Belinfante, Jos Biemans, Ellen Borger,
Marian Schilder, Emile Schrijver
Realisatie
medewerkers Bijzondere Collecties
Ontwerp
Merkx+Girod architecten bni bna, Amsterdam,
Klaas Cammelbeeck, Marlies Hoevers, Evelyne Merkx,
Bert de Munnik, Det van Oers
Touch screens en website
Trilobiet Internet Diensten, Rotterdam, in samenwerking met Sector Elektronische Diensten, Digitaal Productiecentrum en Bijzondere Collecties van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam
Typografie
Frederik de Wal, Schelluinen
Vitrines
Meyvaert Glass Engineering, Gent
Interieurbouw
Peter Vocking Meubelmakers bv, Amerongen

Locatie

1012 GC  Amsterdam

Contact


Bron: Redactie BC
|